Lehetek boldog a traumám után?

TraumaAmbulancia

Összetört test, gyógyuló lelkek – Avagy a trauma hatása az intimitásra

Duliskovich Inez önkéntesünk írása

2018. május 25. - Katnnis

Egy baleset után nem csak a testnek, hanem a léleknek is szüksége van regenerálódásra. A TraumaAmbulancia missziója, hogy a hozzánk fordulóknak segítsen elindulni a lelki felépülés útján! A poszttraumás stressz, a fizikai és egyéb változások sokszor a legegyszerűbb napi rutint is meg tudják nehezíteni. De ugorjunk egy kicsit a jövőbe. A felépülés hosszú és küzdelmes folyamata lezajlik, a balesetet elszenvedett személy újra visszatér a normál kerékvágásba, valami mégsem stimmel.

Miért van az, hogy párkapcsolatunkon, rokoni és baráti kapcsolatainkon csorba eshet egy baleset után? Hogyan tudnánk tenni azért, hogy valódi segítséget nyújtsunk párunknak, és hogyan tudjuk megtartani az intimitást? Mai írásunkban erre keressük a választ, illetve a megoldást – mindkét fél részéről: a balesetet átélt, illetve társa részéről is.

adults-affection-caring-375775.jpg

Foto: pexels

Az intim kapcsolatok sokszor és sokféle módon sérülhetnek egy baleset után, például a következőkön keresztül: a fizikai illetve lelki intimitás kerülése a balesetet szenvedett fél részéről, az izoláltság érzése, a kétségbeesés és reménytelenség érzése ( mindkét fél esetében ), a harag / frusztráció / szomorúság illetve összezavarodottság érzése, egyre növekvő szorongás, valamint egyre többször előforduló veszekedések, és egyre kevesebb megoldás.

Nem vitás, hogy ezek a jelenségek egyre közelebb sodorhatnak egy párkapcsolatot a szakadék széléhez. A rendszeres vitáknak, a rengeteg negatív érzelemnek és fájdalomnak egy közös pontja van: az, hogy mindkét fél gyógyulni, és épülni szeretne.

Mielőtt részleteznénk a lehetséges módszereket, melyek segíthetnek e cél elérésében, érdemes lehet egy kicsit a mélyebb lélektani hátterét is megvizsgálni annak,  miért lehetséges az, hogy idővel poszttraumás stressz szindróma tünetei egyre gyakrabban jelentkeznek, és hogy az életünk gyakran egyre kilátástalanabbnak tűnhet. Egy trauma a számtalan fizikai sérülés mellett talán életre szóló lelki sebeket is ejt – ez nem kérdéses. Aki átél egy balesetet, és bármilyen módon megváltozik az életminősége, az egyértelműen előre fele szeretne haladni, új célokat tűz ki maga elé, és maga mögött szeretné hagyni a szenvedést, ugyanakkor a múltját is szeretné. Szeretne ugyanúgy élni, ahogyan azelőtt, szeretné, ha nem lennének fizikai akadályai, ha nem lennének alvás gondjai, ha a szerettei nem látnák fájdalmak között és nem kéne segíteni akár a legegyszerűbb dolgokban is, mint például az öltözködés. Ez a fajta „múltba kívánkozás” lassíthatja azt a folyamatot, hogy a balesetet átélt személy előrefelé haladjon, hiszen ameddig nem engedünk el bizonyos reményeket vagy igényeket, addig nem tudjuk elfogadni a jelen által kínált helyzetet, és nem is tudunk új jövőt építeni. Éppen ezért , ha egy párkapcsolatból az egyik fél traumát él át, nagyon nehéz megtartani a szilárd közös alapot, fáradtságos munka jövőt építeni, és fájdalmas szerettünk szenvedését látni, átélni, és hosszútávon egy változó párkapcsolatban részt venni. Az intimitás sokszor már nem a hétköznapok természetes része, a két fél közötti távolodás könnyen megjelenhet, és a küzdelmek gyakorta végeláthatatlannak tűnnek. De hogyan segíthetünk ebben egymásnak? Hogyan alakíthatunk ki reális elvárásokat, és hogyan zökkenthetjük vissza kapcsolatunkat a régi kerékvágásba, vagy esetleg hogyan alakíthatunk ki új rutint?

Ne próbáld helyrehozni, megjavítani a traumát, melyet szeretted átél.

A traumából való felépülés hosszú időbe telik. Ne sürgesd, és ne próbálj „mindent rendbe tenni”, mert nem fog sikerülni. A legtöbb amit tehetsz, hogy türelmesen meghallgatod, amit szeretted el tud mondani, és azt is türelmesen elfogadod, ha még nem tud beszélni arról, min megy keresztül. Egyszerűen jelen lenni és ott lenni a másiknak néha többet jelent minden szónál.

Ne vedd magadra.

Szeretted nagyon nehéz időkön megy keresztül, ami rengeteg feszültséggel, félelemmel és szorongással jár. Ilyenkor a legkedvesebb, legilledelmesebb férj / feleség száját is elhagyhatják olyan mondatok, amik nem szerettüknek, hanem a helyzetnek szólnak. Megint csak – a türelem csodákat teremthet.

Ne feltételezz elhamarkodottan

A szerelem 3 alkotóeleme közül az intimitás és a szenvedély szorosan összekapcsolódik, az elköteleződés pedig a nehéz időkben is összekovácsoló erővel bír. Ha partnered még nem képes arra, hogy szexuálisan közeledjen, ne gyárts rémképeket, hogy már nem is szeret téged, vagy esetleg valami végleg elromlott kettőtök között. Sok esetben azok, akik valamilyen fizikai sérülést éltek át félnek attól, hogy a fizikai kapcsolódás felerősítheti, vagy újra visszahozhatja a fájdalmakat. Fontos, hogy előbb lelkileg kell helyre jönni ahhoz, hogy testünket is úgy használjuk, ahogyan azelőtt. Ugyanakkor hasznos lehet, ha érzéseidet, félelmeidet megfelelő módon kommunikáld partnered felé, hogy tudjátok egymásról, min mentek át. A megfelelő kommunikáció fejlesztő hatással van az intimitásra, és közelebb hozhat titeket egymáshoz.

Merj segítséget kérni

Egy baleset után nem csak a traumatizált személy az, aki a legtermészetesebb módon segítségre szorul. Ha szerelmedet fájdalmak között látod, te is ugyanúgy traumát élsz át. Ha ezután a kapcsolat átmenetileg minőségében is megváltozik, akkor pláne nehéz lehet átvészelni egy ilyen helyzetet. Nem szégyen, nem önzőség, és nem önsajnálat segítséget kérni, esetleg pszichológushoz fordulni. Ahhoz, hogy valaki erős legyen hozzátartozik az is, hogy tudja, mikor kell akár külső segítséggel megtámogatni erejét !

És mit tehet az, aki átélt egy balesetet annak érdekében, hogy párkapcsolata (vagy más közeli kapcsolatai) a lehető legkisebb mértékben sérüljenek?

Vond be a partnered, és rendszeresen kommunikálj

Sok esetben úgy tűnik, hogy a traumatizált személyek bizonytalanok abban, hogy megosszák-e az átélteket szeretteikkel, hiszen attól félnek, hogy teherré válik ez partnerük számára. Ha nem kommunikálsz, szeretted azt érezheti, hogy kihagyod őt a történtekből, összezavarhatod őt. Ha nem mondod el, mire van szükséged, akkor talán olyan dolgokkal fog próbálkozni, melyek nem segítenek neked, és távolabb sodródhattok egymástól. Mondd el, mivel teheti jobbá helyzetedet, és kommunikálj vele annyit, amennyire neked is és neki is szüksége lehet.

Ne izoláld magad

untitled_design.jpg

Foto: Canva

Próbálj visszakapcsolódni az életbe, és ha teheted, vedd fel a fonalat azokkal a közös rutinszerű dolgokkal, melyek régen az életetek része volt - legyen az közös filmnézés, közös étkezés, bármi ami növeli az intimitást kettőtök között. Sokszor úgy érezheted, hogy egyedül vagy a problémáiddal, hogy a fájdalmat csak te éled át, de együtt sokkal többre lehettek képesek, és mindkettőtök gyógyulásában sokat segíthet, a kapcsolódás.

És végezetül, mit tehettek közösen?

Mindig tartsátok szem előtt, hogy van remény

Egy kapcsolatban, melyben az egyik fél traumát él át és emiatt párkapcsolati nehézségek ütik fel a fejüket, a problémák, melyek felmerülnek elvonhatják a párok figyelmét arról, hogy mit is szeretnek a másikban, hogy miért szerettek egymásba, és hogy miért akarják megoldani a nehézségeiket. Egy erős kapcsolat bármit túlélhet, még egy baleset által okozott traumát is, ha a felek képesek energiát fektetni a gyógyulásba, a felépülésbe és az újra épülésbe.

Fejlesszetek ki, egy közös kommunikációs alapot

Alakítsatok ki néhány kifejezést, vagy kommunikációs formát, melyek segíthetnek abban, hogy a jelenben maradjatok ( a tudatos jelenlét gyakorlása is rendkívül hatásos lehet, erről már korábban írtunk) , és mindig érezzétek a talajt a lábatok alatt, így minimalizálva a konfliktus helyzet fennállásának veszélyét. Ilyen lehet például: „Azon gondolkozom, hogy vajon lassíthatunk-e, mert úgy érzem, hogy ez a beszélgetés veszekedésbe fog torkollani” „Úgy tűnik, irritált vagy / irritált vagyok / mindketten irritáltak vagyunk és könnyen dühbe jövünk. Beszélhetnénk arról, hogy mi ennek az oka? „Úgy érzem ez egy olyan dolog, melyet érdemes lenne terápia során megbeszélnünk”

A kommunikáció abban is segít, hogy a felek biztonságban érezzék magukat a kapcsolatban.

Az a bizonyos párterápia

adult-beverage-black-coffee-374592.jpg

Foto: pexels

Az amerikai romantikus komédiák, a vicces képek illetve az általános negatív előítéletek talán sok mindenkit elrettentenek a párterápia fogalmától - attól meg aztán főleg eltántorítanak - hogy ezen a párok részt is vegyenek. Mégis, amikor egy traumáról van szó, érdemes lehet szakember tanácsára új dolgokat kipróbálni – mint például a párterápiát. Egy külső fél vezetése segíthet abban, hogy igényeinket, vágyainkat, kéréseinket vagy esetleg fájdalmainkat könnyebben és érthetőbben a másik értésére hozzuk, ezáltal segítve az intimitás és a közös alap újra épülését.

 

Ha szeretnél többet megtudni a poszttraumáról, a poszttraumás fejlődésről, baleseted volt vagy valakinek a környezetedből, és érzed hogy nincs minden rendben keress minket bizalommal! Várunk szeretettel akkor is, ha a történetedet szeretnéd valamilyen formában megosztani!

Facebook oldalunk:

 https://www.facebook.com/Poszttrauma/

 

A bejegyzés trackback címe:

https://traumaambulancia.blog.hu/api/trackback/id/tr6113990814

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása